آکادمی امنیت سایبری و تست نفوذ

  • امروز 19، فروردین 1399 می‌باشد.
  • 989901416229+

خطرات امنیتی برای کاربران خانگی و حملات و حوادث آن

ارسال شده توسط : MrPenTester


ارسال شده در تاریخ : 22، دی 1398 - 20:50:41


تصویر پیدا نشد

خطرات امنیتی برای کاربران خانگی

 

کامپیوترهای خانگی همواره در معرض حملات سایبری مختلف هستند زیرا هیچ یک از کاربران خانگی دانشی در زمینه امنیت و همچنین خطرات احتمالی اطلاعی ندارند تا بتواند سیستم و اطلاعات خود را ایمن کند تا دچار حملات و آسیب های جدی به سیستم نشوند،دنیای فناوری اطلاعات و جهان اینترنت هر روز در حال پیشرفت است و همواره مشاهده تکنولوژی های جدید مثل اینترنت اشیا و... هستید،هر چه تکنولوژی های  جدید تری بوجود بیایند،همواره خطرات و حملات سایبری بیشتر خواهد شد چون با ظهور هر تکنولوژی امنیت آن تکنولوژی مهم است و خواهد بود،پس هر چه کاربران با امنیت آشنایی بیشتری داشته باشند و سیستم های خود را ایمن کنند کمتر دچار حملات سایبری خواهند شد.

 

حملات کامپیوتری شامل حملات زیادی میشود که در این مقاله به چند نوع از آن میپردازیم که بیشتر کاربران کامپیوترهای خانگی دچار آن خواهند شد.

 

حملات بدافزاری(Malware Attacks): که خود شامل انواع بدافزار میشود مانند ویروس ها،کرم ها،تروجان ها،باج افزار ها و...،اگر کامپیوتری دچار این حمله شود تمام اطلاعات خود را ممکن است از دست بدهد و یا در قبال بازگرداندن اطلاعات باید هزینه ای را به هکر عزیز متقبل کند.

 

حملات ایمیل(Email Attacks): هکرها برای ارسال فایل های و کدهای مخرب و حتی پیام های دروغین و جعلی از ایمیل کاربران استفاده میکنند تا بتوانند خواسته های خود را برآورده کنند و به سیستم های کاربر نفوذ و آن ها را آلوده و در صورت نیاز از کاربران باج دریافت کنند.

 

حملات مربوط ب کدهای موبایل (Mobile Code Attacks):هکرها با استفاده از کدهای مخرب مخصوص زبان های برنامه نویسی موبایل(Java , Java Script , ActiveX , B4A , Kotlin , Swift) میتوانند در برنامه ها کدهای مخربی را جاسازی کرده و پس نصب برنامه بر روی موبایل کاربر از منابع و اطلاعات آن استفاده کنند.

 

سرقت هویت و کلاهبرداری و دزدی از کامپیوترها:هدف هکرهای مخرب برای نفوذ به کامپیوترها دزدیدن اطلاعات و سوء استفاده از کامپیوترها برای حملات دیگر می باشد،که با این کار میتوانند هویت خود را مخفی و همچنین از منابع سخت افزاری کامپیوترهای نفوذ شده برای دیگر حملات استفاده کنند که به این نوع کامپیوترها که از آن ها برای حملات دیگر استفاده میکنند زامبی (Zombies)گفته میشود.

 

حملات انکار سرویس(DOS Attack):در این حمله هکرها سعی میکنند تا کاربران کامپیوتری مانع دریافت سرویس یا خدمات و تبادل اطلاعات با دیگر کامپیوترها شوند.

 

شنود بسته (Packet Sniffing):هکرها با استفاده از ابزارهای تحلیل و آنالیز ترافیک شبکه برای مشاهده اطلاعات ردوبدل بین دو یا چند کامپیوتر استفاده میکنند،که از این رو میتوانند اطلاعات مهم و حساس را بدست آورد و از آن ها سوءاستفاده کنند.

 

تا اینجا برخی از حملات مهم کامپیوتری گفته شد،حال میپردازیم به حوادث کامپیوتری که شامل موارد بسیاری میشود که من در همین جا فقط یک توضیح کلی درباره آن میدهم.

 

حوادث کامپیوتری: به حوادثی گفته میشود که موجب خرابی یک قطعه سخت افزاری یا کل سخت افزار خواهد شد ماننذ خرابی هارد،رم،پاور و ...،وهمچنین این حوادث موجب خرابی برخی نرم افزارها یا کل نرم افزارهای نصب شده روی سیستم خواهد شد.که بازگرداندن اطلاعات را غیر ممکن خواهد کرد.

 

این قسمت بخشی از دوره آموزشی رایگان CSCU می باشد

نویسنده: حامد مقدسی پور

منبع: آکادمی امنیت سایبری و تست نفوذ

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده غیر اخلاقی می باشد.

کلیه حقوق برای آکادمی امنیت سایبری و تست نفوذ محفوظ بوده و برداشت غیر مجاز پیگرد قانونی دارد. | Copyright © 2019 Iranian AcademySecurity.ir All rights reserved